Manastir Svetog oca Nikolaja – Vranje

Manastir Svetog Nikole pravi je dragulj grada Vranja. Sazidan je između 1322. i 1331. godine, u vreme kralja Stefana Dečanskog, koji je crkvu i manastir darivao knezu Baldovinu, a uz to i sva prava koja je crkva tada imala, i svu njenu imovinu.Vranje je u srednjovekovnoj Srbiji bilo ne samo duhovno, već i ekonomski povezano sa manastirom Hilandarom, središtem srpskog duhovnog života.


Najpre je obnovljena crkva, na kojoj je podignuta kupola po ugledu na glavnu hilandarsku crkvu Vavedenja Presvete Bogorodice. Nakon toga, 2002. godine počela je gradnja Pirga, takođe po ugledu na Pirg Svetog Save iz manastira Hilandara. 2018. godine završena je gostoprimnica, sa pratećim sadržajima.
U samoj crkvi nalaze se i veoma značajne svetinje, kao što su mošti i delovi odežda pojedinih svetitelja. Mošti se iznose na velike praznike, pre svega na manastirsku slavu, letnjeg i zimskog Svetog Nikolu, kao i na dan kada se svetitelji proslavljaju.
Na ulaz u manastirsko zdanje nalazi se pirg, sagrađen po ugledu na pirg Svetog Save na Hilandaru. Visok je skoro četrdeset metara i kada bude bio osvetljen moći će da se vidi sa magistralnog puta. Ono što nedostaje ovoj svetinji je zvonik očekuje se da uskoro bude sagrađen.
Manastir Svetog Nikole pravi je dragulj grada Vranja. U novijoj istoriji, kako je zaživelo monaštvo, službe se obavljaju svakodnevno, nedeljom i praznicima. Najviše vernika je na dan zimskog Svetog Nikole, kao i za hramovnu slavu 22. maja.
Predivan i prelepi manastir sa svojom dugom istorijom je još jedan znaminiti turistički dragulj grada Vranja, a i samo juga Srbije. Ceo manastir je oslikan i izuzetno uređen. Iz dvorišta pruža se izuzetno lep pogled na grad Vranje. Za one koji su ljubitelji mira i tišine, manastir predstavlja savrseno mesto za isto.
Osvećenjem Spomen-kosturnice i svečanom akademijom Eparhije vranjske i Grada Vranja, obeleženo je 690 godina postojanja manastora Svetog Nikole i oslobođenje Vranja u Prvom svetskom ratu.

Čitav kraj oko Vranja naziva se i Pčinjska Sveta Gora zato što je u tom relativno malom prostoru smešteno više od 180 crkava i manastira, od kojih su većina metohi manastira Hilandar.– Srbi se stide svoje istorije. Potrebne su nam godine i godine kako bismo se “iznenadili” onim što su nam preci ostavili na čuvanje. Vranjska eparhija priprema sveobuhvatnu monografiju u kojoj će biti popisane sve svetinje iz ovog kraja i uveren sam da će se mnogi iznenaditi tim blagom.
Hvala na čitanju
Bacite share, like ako vam se dopalo, komentarišite slobodno
Veliki pozdrav, Lazar